Szeretnéd megtudni szuperérzékeny vagy-e?
Tapasztalod a jeleit, de nem vagy benne biztos?
Tudd meg egy önértékelési teszt kitöltésével!

A szuperérzékenységet sokszor tévesen érzelgősséggel, kényeskedéssel, mimózassággal, gyengeséggel, a nőkkel kapcsolják össze. Valójában egy nemtől független, örökletes idegrendszeri működésmód, ami miatt az érintett személy fokozott érzékenységgel reagál a környezetében zajló eseményekre, más néven ingerfeldolgozási érzékenység. A társadalom kb. 20%-t érinti.

 

Dr. Alaine N. Aron amerikai pszichológus volt az aki a kétezres évek elején a téma kutatását indította. Több ezer szuperérzékenyt tanulmányozott: egyéni terápiában, tanfolyami résztvevőként, konzultáción, interjúk vagy kérdőívek segítségével. Kutató, jungiánus terapeuta, klinikai pszichológus és író.

A szuperérzékenység ma már bizonyítottan elfogadott személyiségjegy. Szakkifejezése HSC vagy HSP (Highly Sensitive Child vagy Highly Sensitive Person) azt jelenti, hogy valaki (gyermek vagy felnőtt) erősen érzékeny, túlérzékeny.

A magyarországi szuperérzékeny közösség életre hívója Ambró Judit mentálhigiénés szakember, akinek tapasztalatai hozzám hasonlóan érintettségéből fakadnak.

Négy fontos ismertető jegye van a HSP-nek:

  1. A környezetből érkező információ és az adatfeldolgozás mélyebb szinten zajlik, „ mögé lát” dolgoknak. Rendkívül intuitív személyekről van szó.
  2. Nagy fokú túlingerlődésnek vannak kitéve, ami a szervezetüket lestrapálja, ha nem pihen eleget, ha nem tud visszavonulni, kibillen a nyugalmi állapotából.
  3. Extra empatikus, erősen éli meg nem csak a saját de a mások érzelmeit is.
  4. Erős érzékszervi érzékenység jellemzi. Az összes érzékelése – egy nem szuperérzékenyhez képest – sokkal intenzívebb feldolgozáson megy át az agyban. Sokkal több apróság, finomság, részlet megy keresztül az érzékszerveken, ez is túlingerlődést okozhat de nem csak terhelést jelent, egyben a szépség megélése is mélyebb, nagyobb hatásként éri.

A szuperérzékeny személy további jellemző tulajdonságai:

A szuperérzékeny és egy nem szuperérzékeny nagyon más nézőpontból szemléli a világot.

Megértésükben segít, ha elképzeljük, hogy a szuperérzékenyt ugyanannyi idő alatt kb. tízszer annyi inger éri mint a nem szuperérzékeny személyt, ezért fárad ki látszólag hamar, és ezért olyan fontos, hogy tisztában legyen a szükségleteivel, minél mélyebb önismeretre tegyen szert.

Előnyei, mind a magánéletben, mind a munka világában. Ezeket jó szem előtt tartani mindannyiunknak:

– Nem kakukktojás, és nem is hímes tojás.

– Van önkritikája, ezért sok neki, ha arcába mondják amit ő pontosan tud! Értékelésekor hasznosabb a hibái kiemelése helyett az e fajta kommunikáció: „ez jól sikerült”. Ebből ő tudni fogja, hogy min nem kell dolgoznia.

– Érzékeli az állóvizet, a poshadást a közösségben. A családban éppúgy, mint a munkahelyen. Vagyis gazellaként érzi ha ragadozó van a közelben, – jelez, ugrik.

– Érzi, hogy a hosszú távú jólléthez mire van szükség. Mindez akkor is iránymutató kell hogy legyen, ha ezt az érzést nem tudja pontosan megfogalmazni.

– Nem érveket használnak, az „úgy érzem” a vesszőparipájuk. Ez ugyan annyira nem trendi, mégis amit mondanak komolyan kéne venni még az üzleti életben is.

– Más szemszögből közelít egy problémához, ezért a mondanivalójától a nem szuperérzékenyek könnyen rájöhetnek, arra hogy „rosszul ülnek a lovon”.

– Áldás a titkos lényeglátása. Az összefüggések felismerésében kiválóak.

– Minőség-fókuszált.

– Lojális.

Még valami….egy nem szuperérzékeny a logikájával az életben nem fog tudni eljutni mások megértéséhez, míg a szuperérzékeny az intuíciós képességével olyan könnyeden talál utat a másikhoz, hogy az szinte boszorkányság.

 

A szuperérzékenyek optimális izgalmi szintje egy igen keskeny mezsgye a túlingerelt és az alulingerelt állapot között. A túlfokozott izgalmi állapot és az unalmas ingernélküliség is rendkívül kellemetlen nekik. Szent – Györgyi Albert szavai a „keskeny utca, széles árok” metaforaként mutatják miről is van szó. Az egyik árok a túl sok ingert, a másik a túl kevés ingert szimbolizálja. Akkor leszek jól, ha megtanulok úgy haladni az úton, hogy ne csússzak bele egyik árokba se. Ez az én optimális működésem.

 

A megfelelő technikák alkalmazásával szégyenérzet nélküliség, harmónia és egyensúly érhető el életünkben. Mi érintettek, tekinthetünk szuperérzékenységünkre egy rendkívüli adottságként, óriási erőként ha megtanuljuk kezelni azt.

A pokolban vergődés helyett kialakíthatod a saját biztonságot nyújtó világod. Önfeledten élvezheted a varázslatosan gyönyörű a tájat, nyugodtan elmerülhetsz az elbűvölő a zenében, átélheted a bizsergető a fuvallat érintését. Lásd meg az előnyét annak, hogy könyvként olvasod a veled egy légtérben lévő embereket, váltsd e képességedet a hasznodra.

 

Amióta magam is felismertem a szuperérzékenységemet, a megfelelő szakirodalom segítségével megtaláltam a választ a sok-sok megválaszolatlan kérdésemre, így megszűnt bennem a „fekete bárány lét” érzése, és a legnagyobb segítségemre az volt, hogy legális lett a csönd kérése. Magam számára legálissá tettem a szükségleteimet is, amit egyre inkább a külvilággal is el tudok fogadtatni. Mára óriási minőségi változás következett be az életvitelemben és az önértékelésemben is egyaránt.

 

A coaching kiváló eszköz arra, is, hogy az érzékenységüket félreértő szuperérzékeny emberek megtalálják helyüket a világban, adottságaikból a hátrány megélése helyett előnyt kovácsoljanak, tudatosítsák magukban, hogy melyik a nekik megfelelő szakma és mi az ami náluk működik anélkül hogy kilépnének a bizonyos esetekben életmentő komfortzónájukból. Ha magadra ismersz a fenti sorokból, és támogatást szeretnél egy jobb életminőség elérésében, keress bátran!

Dolgozzunk együtt!

+3670 363 6500

koteszbeata@gmail.com

Ha éppen nem tudom felvenni a telefont, mert ügyféllel vagyok, akkor kérlek hagyj üzenetet! Mindenképpen visszajelzek.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Adatkezelés

Szeretnéd megtudni szuperérzékeny vagy-e?
Tapasztalod a jeleit, de nem vagy benne biztos?
Tudd meg egy önértékelési teszt kitöltésével!




This will close in 20 seconds